Naše MŠ

CHARAKTERISTIKA NAŠÍ MATEŘSKÉ ŠKOLY

Naše vesnická Mateřská škola leží v obci Kunčina nedaleko města Moravská Třebová. Podle zmínky z kroniky obce byla Mateřská škola v Kunčině zřízena, pro děti pracujících matek v roce 1951 a umístěna v budově bývalé ZDŠ na čísle popisném 90 pod jednotným vedením pana řídícího Oldřicha Otruby. V pamětní knize Mateřské školy v Kunčině se první zápis datuje od školního roku 1962/1963. Podle obecní kroniky se však již v době školního roku 1960/1961 školka osamostatnila a přestěhovala do prostor nynější budovy čísla popisného 88, která taktéž dříve byla základní školou. Vedením MŠ byla pověřena paní Lída Kašparová. Jako učitelka zde působila paní Alena Sedláková. V MŠ se nacházely dvě třídy a lehárna. Jedna třída sloužila jako jídelna, druhá jako herna. V přízemí budovy byla umístěna Poradna pro matky. Školní zahrada při MŠ byla rozdělena na travnatou plochu, hřiště a zeleninovou předzahrádku. Hygienické zařízení, bylo podle dobových zpráv nevyhovující a rekonstruovalo se v pozdějších letech. Od 1. září 1987 došlo ke sloučení Mateřské školy Kunčina s Mateřskou školou v Nové Vsi. Ředitelství bylo umístěno v Mateřské škole Kunčina a ředitelkou v té době byla paní Hana Pustinová. Od 1. 1. 2003 přešla Mateřská škola v Kunčině do právní subjektivity. Nyní je tedy Mateřská škola Kunčina příspěvkovou organizací zřizovanou obcí. Tvoří ji dvě pracoviště, z nichž hlavní pracoviště se nachází v samotné obci Kunčina a odloučené pracoviště je umístěno v přidružené obci Nová Ves. Má zřízeny tři věkově heterogenní třídy s celodenním provozem, z nichž dvě jsou umístěny v Mateřské škole v Kunčině a jedna na odloučeném pracovišti v Nové Vsi. Klidné vesnické prostředí a nedaleký les nám skýtají mnoho příležitostí k poznávání přírody i života na vsi, čehož aktivně využíváme při plánování jednotlivých témat ve školním vzdělávacím programu (dále ŠVP). V letošním školním roce 2014/2015 je zapsáno do MŠ 67 dětí, z toho 50 dětí na pracovišti v Kunčině a 17 dětí na pracovišti v Nové Vsi.

Mateřská škola v Kunčině

V Kunčině je MŠ umístěna ve starší jednopatrové budově s velkou oplocenou zahradou. Budova je vytápěna ústředním topením na plyn. V přízemí se nachází jídelna, kuchyň, sklad potravin, herna k pohybovým, tanečním a dramatickým aktivitám, šatna pro děti, šatna a WC pro personál, kde je umístěn i kotel. V prvním patře je sklad pomůcek, ředitelna, WC i umývárna pro děti a dvě třídy. Jednotlivé třídy jsou věkově heterogenní, přičemž do I. třídy jsou umísťovány děti od 2 do 4 let a do II. třídy děti od 4 do 6/7 let. Škola je vyzdobena pracemi dětí, které se obměňují podle ročního období. V období letních prázdnin 2014 proběhla v MŠ rekonstrukce – byla opravena střecha budovy, v 1. patře byla umístěna výlevka a sprcha pro děti, opraveny zdi v 1. Třídě a na chodbě i schodišti, byla zhotovena denní místnost a sociální zařízení pro zaměstnance, suchý sklad potravin, zrekonstruována technická místnost a školní jídelna i herna, položena nová podlahová krytina v přízemí na chodbě a ve skladu, byla vybudována venkovní terasa, venkovní dětské WC, sklad hraček a nářadí, byl přemístěn vchod do MŠ tam, kde podle kroniky původně byl (pod historický nápis) a bylo vybudováno parkoviště před budovou MŠ. Součástí MŠ je velká školní zahrada, která skýtá pestré možnosti využití, především pro rozvoj pohybových aktivit u dětí.

Mateřská škola v Nové Vsi

Odloučené pracoviště v Nové Vsi je umístěno ve staré podkrovní vilce s oplocenou zahradou. Budova je vytápěna ústředním topením na plyn. V přízemí je umývárna a WC pro děti, WC pro personál, kotelna, šatna pro děti, lehárna, třída a herna. Věkově heterogenní třída je vybavena knížkami pro děti, puzzly a skládačkami, pracovními i výtvarnými pomůckami, stolečky i židličkami. Nalézá se zde rovněž piano a hudební nástroje pro děti. V menší herně, která je propojena se třídou, jsou umístěny hračky a nábytek k námětovým hrám i stavebnice ke konstruktivním hrám. V podkroví je jídelna a kuchyňka, která slouží k přípravě svačin a výdeji dovážených obědů z kuchyně Mateřské školy v Kunčině. Prostory MŠ byly v průběhu letních prázdnin 2012 rekonstruovány. Nově je budova osazena plastovými okny a dveřmi, vstupní chodba je nově přestavena, umývárna a WC jsou kompletně zrekonstruovány, opraveny podlahy v některých místnostech včetně jejich pokrytí, byla provedena rekonstrukce elektroinstalace včetně výmalby prostor. Škola je vyzdobena pracemi dětí, které se obměňují podle ročního období. V uplynulém školním roce byla zhotovena nová šatna pro děti. K mateřské škole přísluší i školní zahrada vybavená prvky pro rozvoj pohybové aktivity.

Červenec 2019

• Po