Integrované tematické bloky

1.) Sluníčko u nás ve školce

Doporučený termín realizace – září

Záměry integrovaného tematického celku:

V tomto tematickém celku se nově nastupující děti seznámí s prostředím MŠ, režimem a kamarády. Protože se utváří nové kolektivy, všechny děti se budou včleňovat do své skupiny a rozvíjet schopnost žít ve společenství ostatních lidí. Budou si osvojovat a upevňovat zdvořilostní návyky. Uvědomovat si sama sebe a druhé. Budou si uvědomovat, učit se vyjadřovat a pojmenovávat vlastní emoce i emoce druhých. Vytvoří společně s učitelkou a ostatními dětmi pravidla soužití, která budou dodržovat. Budou rozvíjet schopnost sebeobsluhy, znát své značky k uložení osobních věcí. Učit se vytvářet zdravé životní návyky. Rozvíjet orientaci v prostředí MŠ i v obci. Posilovat kladné vztahy ke kamarádům, k mateřské škole, k domovu, k rodině a prostředí.

2.) Podzimní putování

Doporučený termín realizace – říjen až listopad

Záměry integrovaného tematického celku:

V tomto tematickém celku se děti seznámí s druhy podzimních plodů a přírodnin, s podzimními pracemi na polích i v zahradách, s podzimními tradicemi a hrami. Připraví si chutné pokrmy ze zeleniny a ovoce. Budou se učit vnímat krásy a barevnosti podzimu i změny v přírodě. Seznámí se s charakteristikou podzimního období a počasí. Osvojí si poznatky o těle a zdraví. Upevní si zdravé životní návyky.

3.) Zima a její čas

Doporučený termín realizace – prosinec až únor

Záměry integrovaného tematického celku:

Cílem tematického celku je obeznámit děti se zvyky a tradicemi vztahujícími se k vánočnímu období a masopustu. Seznámit je s knihou, jejím významem a probudit u nich pozitivní vztah ke knihám. Učit je poznávat a pojmenovat charakteristické znaky zimního počasí. Pozorovat zimní přírodu a život v ní. Seznámit je s některými zimními sporty a jejich vlivem na zdraví. Obeznámit je s některými druhy povolání, což je přiměje vážit si práce ostatních. Naučit je samostatnému vystupování. Uvědomovat si a pojmenovat denní, týdenní, měsíční a roční časové cykly.

4.) Jarní putování

Doporučený termín realizace – březen až květen

Záměry integrovaného tematického celku:

V uvedeném tematickém celku budou děti pozorovat a charakterizovat projevy jarního období a počasí. Dále budou pozorovat proměny jarní přírody, čímž u nich bude vytvářen přátelský vztah k přírodě. Naučí se poznávat a pojmenovat jarní květiny. Seznámí se s některými zvířaty a jejich mláďaty. Objeví charakteristické znaky živé a neživé přírody. Naučí se třídit odpad a ozřejmí si význam recyklace. Předškolní dětí se připraví k zápisu do prvních tříd, osvojí si elementární poznatky o znakových systémech a jejich funkci, budeme u nich vytvářet pozitivní vztah k intelektuálním činnostem a k učení. Obeznámí se s jarními svátky a jejich oslavami (Velikonoce, Den matek, Mezinárodní den dětí). Uvědomí si význam rodiny a jejich místa v ní.

5.) Co přináší léto?

Doporučený termín realizace - červen až srpen

Záměry integrovaného tematického celku:

Cílem integrovaného bloku je seznámit děti s pravidly bezpečnosti doma i na ulici a umět je využít v praktickém životě. Osvojí si znalosti o způsobech cestování a dopravních prostředcích. Přiblíží si poznatky o místě, kde žijí i o jiných kulturách. Posílí hodnotu vlastenectví. Obeznámí se s planetou Zemí a Vesmírem. Seznámí se s projevy letního počasí, proměnou přírody v letním období, charakteristickými letními pracemi a činnostmi.

Podrobněji viz ŠVP PV umístěný na chodbách MŠ

Květen 2020

Vesmír, planeta Země

Vesmír, planeta Země